Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
09:00 - 17:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Novinky
28.02.2023
Už 2 roky 🍾🎈
1. Marec - deň, ktorý nám zmenil životy. Hobby sa stalo našou prácou a dnes sú to dva roky od založenia nášho internetového obchodu. Pri tejto príleži... čítať celé
25.01.2023
Novinky od Devil design
Včera sme obdržali 2 palety materiálu kde sa nachádzali aj 5kg cievky petg a pla v čiernej, bielej farbe. 2kg cievky abs+ a doplnené zásoby filamentov... čítať celé
17.01.2023
BigTreeTech
Dnes sme doplnili displeje, základne dosky 32 bit a drivery od BigTreeTech čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Blog
04.12.2022 Výrobcovia
Devil Design
Devil Design je európsky výrobca plastových strún pre 3D tlač. Spoločnosť bola založená v roku 2012 a v roku 2014 zahájila výrobu vlastného vlákna pou... čítať celé
07.03.2022
Pár tipov ako zvýšiť kvalitu svojich výtlačkov (nielen výzorovo)
Máš problém s kvalitou tvojich výtlačkov? Aj pri krásnom vonkajšom výtlačku, ti nedržia vrstvy o seba? Chceš posunúť kvalitu tvojich výtlačkov na n... čítať celé
Správny výber filamentu je základ úspechu
Zdravím všetkých čitateľov nášho blogu, moje meno je Martin a pokúsim sa vás previesť základným delením filamentov, členením podľa prostredia použitia... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

DopravaOn-line platby
Online platby - Visa, Mastercard, Maestro, GoPay

 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Úvod do 3D Tlače
  4. Správny výber filamentu je základ úspechu

Správny výber filamentu je základ úspechu

Zdravím všetkých čitateľov nášho blogu, moje meno je Martin a pokúsim sa vás previesť základným delením filamentov, členením podľa prostredia použitia, funkčnosti a účelu.

Najčastejšie používané typy filamentov: PLA(PLA+,ST-PLA,CR-PLA)

                                                                           ABS/ABS+

                                                                           PET-G

                                                                           TPE

 

Kategória PLA                                                                     

Čo je to PLA a aké je jeho využitie ?

Materiál PLA je bio plast, ktorý je získavaný  z rastlín ako je kukurica a ryža. Najväčšou výhodou tohto materiálu je hlavne ľahká tlač, na ktorú netreba žiadnu úpravu vašej 3D tlačiarne aby ste dokázali tlačiť mteriál PLA a ani uzavretý priestor. Ďalšou výhodou je, že materiál PLA nie je toxický, teda dá sa normálne fungovať v miestnosti s vašou 3D tlačiarňou.

Na čo môžem PLA použiť ?

PLA má veľmi široké využitie čo sa týka 3D tlače. Dajme tomu, že začínate s 3D modelovaním a pred tým než si vytlačíte funkčný diel z iného materiálu, ktorý bude zaťažovaný, alebo pod vplyvom vlhkého prostredia alebo priamo vody, tak si daný diel vytlačíte z PLA ako prototyp.

Ďalšie využitie má napríklad pri modelovaní. Ste vášnivým fanúšikom modelovania alebo vášnivý zberateľ? Tak tento materiál je pre vás ako stvorený. Váš model si vytlačíte, následne prejde určitou korekciou a môžete daný model vyfarbiť alebo nalakovať. Z vlastných skúseností používam na opracovanie laky, no na základný výtlačok  dávam základnú vrstvu na plasty, aby ďalšia farba pekne držala. Vadí vám že váš výtlačok má vrstvy a chceli by ste sa ich zbaviť? Na tento problém sa dá použiť acetón a jeho výpary, ktoré model dokonale vyhladia... ale o tomto si povieme postupe až v inom článku.

Ďalšia možnosť využitia PLA je v domácnosti. Napadá vás niečo, čo by ste chceli vyrobiť do vašej domácnosti? Ak nie, dajte tomu čas a ono to príde. Dajte si otázku, potrebujem si určité veci kupovať? Odpoveď je jasná. Určite nie!

Aké sú výhody materiálu PLA ?

Medzi výhody patrí hlavne cena, bio degradovateľnosť (materiál nezaťažuje prírodu), ľahká tlač, teploty tlače, kvalita tlače.

Aké sú nevýhody materiálu PLA ?

Medzi nevýhody patrí hlavne škála využitia, zlá znášanlivosť vonkajšieho a vlhkého prostredia, teplotná odolnosť,  pevnosť.

Teploty tlače a teplotnej záťaže

Teploty tlače pri materiáli PLA sa pohybujú na hranici 190-230 stupňov, samozrejme sú aj výnimky a každá firma sa snaží, aby ten ich filament toho vydržal čo najviac. Materiál PLA nie je stavaný na funkčné a teplotou opotrebované diely.

 

Náš vyber odporúčaných materiálov PLA pre vás:

Filament C-TECH / PLA / ČIERNA / 1,75mm / 1 kg

Filament C-TECH / PLA / BIELA / 1,75mm / 1 kg
Kategória ABS

Čo je to ABS a aké je jeho využitie ?

ABS alebo (Akrylonitril-Butadien-Styren ) je húževnatý a veľmi odolný materiál, ktorý už žiaľ nie je BIO. Tlač tohto materiálu je pomerne obtiažna a problematická. Nie každá tlačiareň dokáže ABS vytlačiť bez problémov. Taktiež sa uprednostňuje stála teplota okolitého prostredia, kde teplota podložky je síce dôležitá, no teplota okolia rozhoduje. Pri materiály PLA sme si hovorili, že nie je toxický, no pri ABS to neplatí. Je zdravotne nezávadný, no jeho výpary pri tlači sú toxické.

Na čo môžem ABS použiť ?

ABS môžeme použiť na všetko, čo sme spomínali pri PLA, plus tieto diely alebo veci, ktoré vieme vytlačiť, vieme namáhať a používať pri väčšom zaťažení a teplote. Materiál vieme použiť na funkčné prototypy v modelárstve (RC-lietala, autíčka).

Aké sú výhody materiálu ABS ?

Medzi hlavné výhody patrí hlavne pevnosť, tuhosť, nárazuschopnosť (absorbuje prijatú energiu lepšie ako materiál PET-G).

Aké sú nevýhody materiálu ABS ?

Materiál je pri tlači toxický a nedá sa fungovať v miestnosti bez toho, aby sme mali tlačiareň odvetrávanú. Tlačiareň by mala byť uzatvorená a vyžaduje pomerne veľkú prestavbu . Cena ABS je taktiež o čosi väčšia oproti PLA.

Teploty tlače a teplotnej záťaže

Materiál sa taví pri teplotách od 210-260 stupňov. Každý výrobca sa snaží, aby jeho materiál bol čo najpevnejší a čo najlepšie sa tlačil, takže každý výrobca môže mať svoje ideálne teploty tlače pre jeho materiál. Teplota podložky je o dosť vyššia ako pri PLA, kým pri PLA máme teplotu podložky od 40 stupňov vyššie u ABS je to od 80 stupňov do 120 .

Náš vyber odporúčaných materiálov ABS pre vás

Filament FILAMENT-PM / ABS / BIELA / 1,75mm / 1 kg

Filament FILAMENT-PM / ABS / BIELA / 1,75mm / 1 kg

Filament FILAMENT-PM / ABS / STRIEBORNÁ / 1,75mm / 1 kg

Filament FILAMENT-PM / ABS / STRIEBORNÁ / 1,75mm / 1 kg       Kategória PET-G Čo je to PET-G a aké je jeho využitie ? PET-G alebo plast PET je Polyethylentereftalát plast, ktorý je najviac rozšírený vo svete. Písmeno G v názve nám určuje, že sa jedná o PET plast s upraveným Glykolom. Materiál kombinuje vlastnosti ABS a PLA. To znamená, že od materiálu ABS má pevnosť, odolnosť, nárazuschopnosť a od materiálu PLA má vlastnosti ako je ľahká tlač. Na čo môžem PET-G použiť ? PET-G môžeme použiť v podstate na všetko, na čo sme použili aj ABS. Chceme napríklad ozubené koliesko, ktoré bude namáhané?  Chceme niečo do vonkajšieho prostredia? Použijeme tento materiál. Použijeme ho aj na miesta, kde hrozí stret s chemikáliami . Aké sú výhody materiálu PET-G ? Tak pri tejto kategórii nie je o čom diskutovať. Je to kombinácia pevnosti a rýchlej tlače bez toho, aby sme museli meniť, alebo prerábať tlačiareň. Dokážeme si materiál vytlačiť ľahšie ako ABS a mať podobný výsledok. Taktiež materiál PET-G má nižšiu hustotu, čo z neho robí materiál ľahší a tým pádom ideálny napríklad na stavbu dronov a RC modelov. Aké sú nevýhody materiálu PET-G ? Nevýhody materiálu ako je PET-G sa hľadajú veľmi ťažko, keďže ho vieme ľahko tlačiť, cena je celkom prijateľná a má dobrá vlastnosti. Teploty tlače a teplotnej záťaže Materiál sa taví pri teplotách od 210 stupňov do cca 240 stupňov. Teplota podložky je od 40 stupňov do cca 60 až 70 stupňov. Náš vyber odporúčaných materiálov PET-G pre vás

 Kategória PET-G

Čo je to PET-G a aké je jeho využitie ?

PET-G alebo plast PET je Polyethylentereftalát plast, ktorý je najviac rozšírený vo svete. Písmeno G v názve nám určuje, že sa jedná o PET plast s upraveným Glykolom. Materiál kombinuje vlastnosti ABS a PLA. To znamená, že od materiálu ABS má pevnosť, odolnosť, nárazuschopnosť a od materiálu PLA má vlastnosti ako je ľahká tlač.

Na čo môžem PET-G použiť ?

PET-G môžeme použiť v podstate na všetko, na čo sme použili aj ABS. Chceme napríklad ozubené koliesko, ktoré bude namáhané?  Chceme niečo do vonkajšieho prostredia? Použijeme tento materiál. Použijeme ho aj na miesta, kde hrozí stret s chemikáliami .

Aké sú výhody materiálu PET-G ?

Tak pri tejto kategórii nie je o čom diskutovať. Je to kombinácia pevnosti a rýchlej tlače bez toho, aby sme museli meniť, alebo prerábať tlačiareň. Dokážeme si materiál vytlačiť ľahšie ako ABS a mať podobný výsledok. Taktiež materiál PET-G má nižšiu hustotu, čo z neho robí materiál ľahší a tým pádom ideálny napríklad na stavbu dronov a RC modelov.

Aké sú nevýhody materiálu PET-G ?

Nevýhody materiálu ako je PET-G sa hľadajú veľmi ťažko, keďže ho vieme ľahko tlačiť, cena je celkom prijateľná a má dobrá vlastnosti.

Teploty tlače a teplotnej záťaže

Materiál sa taví pri teplotách od 210 stupňov do cca 240 stupňov. Teplota podložky je od 40 stupňov do cca 60 až 70 stupňov.

Náš vyber odporúčaných materiálov PET-G pre vás

Filament C-TECH / PETG / BIELA / 1,75mm / 1 kg

Filament C-TECH / PETG / BIELA / 1,75mm / 1 kg

Filament GEMBIRD / PETG / ČIERNA / 1,75mm / 1 kg

Filament GEMBIRD / PETG / ČIERNA / 1,75mm / 1 kgKategoria TPU/TPE

Čo je to TPU/TPE a aké je jeho využitie ?

TPE (termoplastický elastomer) je materiál, ktorý vznikol kombináciou polymérov s gumovými vlastnosťami. Používa sa na miestach, kde musí byť materiál pevný no aj pružný.

TPU (termoplastický polyuretan)

 

Na čo môžem TPU/TPE použiť ?

Hodí sa na všetko, kde potrebujeme pružný, ohybný a flexibilný materiál.

Aké sú výhody materiálu TPU/TPE ?

Tento Materiál ma výhodu v tom, že ho vieme použiť na miestach alebo na objekty, ktoré potrebujú určitú pružnosť alebo ohybnosť. Potrebujeme vytlačiť tesnenie alebo čosi na rýchlo, tak tento materiál je ideálny.

Aké sú nevýhody materiálu TPU/TPE?

Materiál nie je vhodný na tlačenie detailov, taktiež tlač tohto materiálu je pomerne obtiažna. Na tlačenie tohto materiálu je odporúčaný upravený extruder tak, aby sa nachádzal priamo nad hotendom, takzvaný direct.

Teploty tlače a teplotnej záťaže

Teploty tlače sú dosť špecifické. Každý materiál je iný, tak ako pri každom výrobcovi, kým nájdete tú svoju zlatú kombináciu, pri čom sa vám najlepšie tlači, no rozpätie tlače je 210-260 stupňov v závislosti od materiálu, pričom tlačová podložka je v hodnotách 40-70 stupňov.

 Kategória ostatné materiály

 

HIPS- Materiál podobný ABS. Má veľmi podobné vlastnosti s materiálom ABS, kde sa väčšinou pri tlači väčšich objektov oplatí použiť práve tento materiál.

NYLON- Materiál obzvlášť odolný a silný materiál. Flexibilita u materiálu je v tenších vrstvách. Taktiež materiál sa tlačí pri teplotách okolo 260 stupňov, čo zaručuje dokonale spájanie vrstiev. Materiál je žiaľ veľmi náchylný na nasávanie vlhkosti z okolitého prostredia, takže tlačový materiál musí byť dôkladne uskladnený.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
    
    
 
Informácie pre zákazníkov
Kde nás nájdete

Idea4U s.r.o. 
IČO: 53 555 988
DIČ: 2121407508

IČ DPH: SK2121407508

Výdajné miesto e-shopu:
Trnavská 15
Dolné Lovčice, 91927

 
Kontakty
Zákaznícka podpora 3DSkladom.sk
09:00 - 17:00
(c) 2021 Idea4U s.r.o.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk