Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
09:00 - 17:00
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Novinky
28.02.2023
Už 2 roky 🍾🎈
1. Marec - deň, ktorý nám zmenil životy. Hobby sa stalo našou prácou a dnes sú to dva roky od založenia nášho internetového obchodu. Pri tejto príleži... čítať celé
25.01.2023
Novinky od Devil design
Včera sme obdržali 2 palety materiálu kde sa nachádzali aj 5kg cievky petg a pla v čiernej, bielej farbe. 2kg cievky abs+ a doplnené zásoby filamentov... čítať celé
17.01.2023
BigTreeTech
Dnes sme doplnili displeje, základne dosky 32 bit a drivery od BigTreeTech čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Blog
04.12.2022 Výrobcovia
Devil Design
Devil Design je európsky výrobca plastových strún pre 3D tlač. Spoločnosť bola založená v roku 2012 a v roku 2014 zahájila výrobu vlastného vlákna pou... čítať celé
07.03.2022
Pár tipov ako zvýšiť kvalitu svojich výtlačkov (nielen výzorovo)
Máš problém s kvalitou tvojich výtlačkov? Aj pri krásnom vonkajšom výtlačku, ti nedržia vrstvy o seba? Chceš posunúť kvalitu tvojich výtlačkov na n... čítať celé
Správny výber filamentu je základ úspechu
Zdravím všetkých čitateľov nášho blogu, moje meno je Martin a pokúsim sa vás previesť základným delením filamentov, členením podľa prostredia použitia... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

DopravaOn-line platby
Online platby - Visa, Mastercard, Maestro, GoPay

 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Pár tipov ako zvýšiť kvalitu svojich výtlačkov (nielen výzorovo)
07.03.2022

Pár tipov ako zvýšiť kvalitu svojich výtlačkov (nielen výzorovo)

Máš problém s kvalitou tvojich výtlačkov?
Aj pri krásnom vonkajšom výtlačku, ti nedržia vrstvy o seba? 
Chceš posunúť kvalitu tvojich výtlačkov na novú úroveň? 
Tak čítaj pozorne a možno sa dozvieš aj niečo nové... 

Výber správneho materiálu pre daný účel.

V staršom článku sme si vysvetlili, že každý materiál sa pri tlači chová rozdielne. Avšak výber by mal vždy záležať na tom, ako a kde bude model používaný. Na základe určitých špecifík je jednoduchšie stanoviť najvhodnejší materiál na tlač daného materiálu. (špecifiká môžu byť: vonkajšie/vnútorne použitie, max/min tepelná zmena prostredia, namáhanie, použitie, potrebný postprocess atď...)

Správne naslicovanie modelu.

„Naslicovanie modelu“ – čo to znamená ? Ide proste o to že vezmeš 3D model formátu .stl .3mf prípadne .obj, a preženieš slicerom, ktorý ti automatický vytvorí niekoľko tisíc riadkov dlhý .gcode pre tlačiareň.  Lenže pozor slicer nie je automatický program čo spraví všetko za teba. Áno ako dobre vieme napr. Prúša vrámci Prusasliceru má už odladené profily na určité tlačiarne a materiály. Avšak z našej skúsenosti je dobré sa na toto nespoliehať a naštudovať si čo ktoré parametre v sliceri znamenajú, a vedieť nich doladiť individuálne voči 3D modelu. Sem taktiež patrí, používanie podpier hlavne tam, kde to je potrebné, ale práve tak, aby ich bolo bezproblémové odstrániť. 
Ak ťa zaujíma viac o problematike slicovania, budeme sa jej venovať vo viacerých článkoch do budúcna, tak sa máš na čo tešiť.

Vynikajúce prilnutie prvej vrstvy.

Tento bod príde možno niektorým ľudom zbytočný, avšak je dosť podstatný. Množstvo tlačiarní ponúka výmenné pláty na heatbedu (výhrevná podložka), ktoré môžu mať rôznu vrchnú textúru, prípadne špeciálny povlak (napr. PEI). Tieto povrchy sú rôzne, a každý druh povrchu nemá dobrú priľnavosť s určitými plastami. Nám sa osvedčila tlač Prusament PETG, PM PETG, ASA na zrnitý plát od Prúšu. Avšak také PLA ako Polyterra od Polymakeru sa nám ideálne tlačila na hladkom PEI pláte.
Ale pozor, ako najuniverzálnejšie riešenie na ktorom sme doteraz nemali žiadne problémy je tlač na rozohriate sklo, nastriekané tesne pred tlačou adhéznym sprejom 3DLAC. Toto riešenie sa nám osvedčilo či už na ABS, PETG, PLA prípadne aj na niektoré druhy NYLONU a PC, ktoré majú inak veľmi zlú priľnavosť.

Taktiež nemožno tu spomenúť fakt, že dosť dôležitým faktom je správna výška prvej vrstvy. Častokrát výška vrstvy odpovedajúca približne polovici priemeru trysky by mala mať ideálnu priľnavosť o podložku, samozrejme pri zníženej rýchlosti tlače voči ostatným vrstvám. Na nastavenie výšky vrstvy si treba dávať hlavne pozor pri zrnitých povrchoch heatbedy resp. podložky hlavne z dôvodu, že by ste si vedeli veľmi jednoducho poškodiť či už trysku alebo plát (povrch) samotný. 

Pravideľná kontrola trysky.

Kontrola trysky je jedným z hlavných bodov, ktoré by užívateľ tlačiarne mal kontrolovať. Väčšina tlačiarní ako základ pre čo najlepšiu tlač používa mosadzné trysky, ktoré sú pomerne makké, a časom sa ich menovitý otvor zváčší a v takom prípade už nebude možná pravidelná extrúzia filamentu a výtlačky budú mať zlé vlastnosti či už výzorové, tak aj mechanické. Tu treba dbať na to aké materiály tlačíme. Ak tlačíme filamenty, kde základný materiál napr. PETG môže obsahovať dalšie tzv. plnivá ako sú napríklad drvené uhlíkové vlákna. V takomto prípade treba používať tvrdenú oceľovú trysku, práve pre to, že daný materiál má veľmi vysoké abrazívne účinky na trysku.  Pri tlači PLA prípadne PETG bez plnív (teda by nemala obsahovať žiadne trblietky, prípadne špeciálne plnivá) by sa mala tryska meniť približne v intervale 4-5 mesiacov podľa toho ako moc daný užívateľ tlačí.

Abrazívne účinky na trysku. Vľavo zodraná tryska, vpravo čisto nová.

Údržba tlačiarne je dôležitejšia ako si myslíš.

Prečo práve tento bod spomíname? Je to jednoduché. Pri tlači všeobecne cirkuluje okolo tlačiarne veľmi veľa vzduchu, ktorý so sebou nesie prach a ten sa bežne zachytáva skoro všade a o to viac na mastných častiach. Teda ako hlavný tip od nás znie, udržiavať tlačiareň čistú (hlavne pojazdové časti), občas prefúknuť elektroniku, aby sa na nej nenaakumulovalo veľa prachu, čo by v konečnom dôsledku mohlo viesť k jej prehriatiu a poškodeniu.

Taktiež v prípade, že tvoja tlačiareň používa oceľové tyče, trapézové skrutky prípadne iné druhy vedenia na posuv, nezabudni ich mazať – to vie častokrát spraviť tlačiareň aj tichšou. (Pozor na použitie správneho druhu maziva!). Tu sa bavíme hlavne o pojazdových častiach ako používa napríklad Prúša na svojích tlačiarňach a to ocelové tyče, po ktorých sa pohybujú lineárne ložiská. Tie treba občas aj namazať. Tlačiarne ako je Ender3 a iné, ktoré používajú tzv. openbuilds systém na posun (to znamená kolieska s úkosmi sa pohybujú v drážke hliníkového profilu) mazať netreba. Avšak čo treba mazať aj pri týchto tlačiarňach sú trapézové skrutky. 

Myslíš si, že toto ti stačí k tomu, aby tvoje výtlačky nielenže vyzerali dobre ale aj boli kvalitné? V najbližšom článku ti vysvetlíme, aké dôležité je zvoliť ideálnu výšku vrstvy na tlač. Bude toho ešte veľa čo vám chceme priblížiť!! Tak sa máte na čo tešiť.

 

 

Článok spracoval Ondrej

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
    
    
 
Informácie pre zákazníkov
Kde nás nájdete

Idea4U s.r.o. 
IČO: 53 555 988
DIČ: 2121407508

IČ DPH: SK2121407508

Výdajné miesto e-shopu:
Trnavská 15
Dolné Lovčice, 91927

 
Kontakty
Zákaznícka podpora 3DSkladom.sk
09:00 - 17:00
(c) 2021 Idea4U s.r.o.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk