- Štítky blogu
- rozdelenie materiálov
- začiatočník
- návod
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
On-line platby
Pár tipov ako zvýšiť kvalitu svojich výtlačkov (nielen výzorovo)
Máš problém s kvalitou tvojich výtlačkov?
Aj pri krásnom vonkajšom výtlačku, ti nedržia vrstvy o seba?
Chceš posunúť kvalitu tvojich výtlačkov na novú úroveň?
Tak čítaj pozorne a možno sa dozvieš aj niečo nové...
Výber správneho materiálu pre daný účel.
V staršom článku sme si vysvetlili, že každý materiál sa pri tlači chová rozdielne. Avšak výber by mal vždy záležať na tom, ako a kde bude model používaný. Na základe určitých špecifík je jednoduchšie stanoviť najvhodnejší materiál na tlač daného materiálu. (špecifiká môžu byť: vonkajšie/vnútorne použitie, max/min tepelná zmena prostredia, namáhanie, použitie, potrebný postprocess atď...)
Správne naslicovanie modelu.
„Naslicovanie modelu“ – čo to znamená ? Ide proste o to že vezmeš 3D model formátu .stl .3mf prípadne .obj, a preženieš slicerom, ktorý ti automatický vytvorí niekoľko tisíc riadkov dlhý .gcode pre tlačiareň. Lenže pozor slicer nie je automatický program čo spraví všetko za teba. Áno ako dobre vieme napr. Prúša vrámci Prusasliceru má už odladené profily na určité tlačiarne a materiály. Avšak z našej skúsenosti je dobré sa na toto nespoliehať a naštudovať si čo ktoré parametre v sliceri znamenajú, a vedieť nich doladiť individuálne voči 3D modelu. Sem taktiež patrí, používanie podpier hlavne tam, kde to je potrebné, ale práve tak, aby ich bolo bezproblémové odstrániť.
Ak ťa zaujíma viac o problematike slicovania, budeme sa jej venovať vo viacerých článkoch do budúcna, tak sa máš na čo tešiť.
Vynikajúce prilnutie prvej vrstvy.
Tento bod príde možno niektorým ľudom zbytočný, avšak je dosť podstatný. Množstvo tlačiarní ponúka výmenné pláty na heatbedu (výhrevná podložka), ktoré môžu mať rôznu vrchnú textúru, prípadne špeciálny povlak (napr. PEI). Tieto povrchy sú rôzne, a každý druh povrchu nemá dobrú priľnavosť s určitými plastami. Nám sa osvedčila tlač Prusament PETG, PM PETG, ASA na zrnitý plát od Prúšu. Avšak také PLA ako Polyterra od Polymakeru sa nám ideálne tlačila na hladkom PEI pláte.
Ale pozor, ako najuniverzálnejšie riešenie na ktorom sme doteraz nemali žiadne problémy je tlač na rozohriate sklo, nastriekané tesne pred tlačou adhéznym sprejom 3DLAC. Toto riešenie sa nám osvedčilo či už na ABS, PETG, PLA prípadne aj na niektoré druhy NYLONU a PC, ktoré majú inak veľmi zlú priľnavosť.
Taktiež nemožno tu spomenúť fakt, že dosť dôležitým faktom je správna výška prvej vrstvy. Častokrát výška vrstvy odpovedajúca približne polovici priemeru trysky by mala mať ideálnu priľnavosť o podložku, samozrejme pri zníženej rýchlosti tlače voči ostatným vrstvám. Na nastavenie výšky vrstvy si treba dávať hlavne pozor pri zrnitých povrchoch heatbedy resp. podložky hlavne z dôvodu, že by ste si vedeli veľmi jednoducho poškodiť či už trysku alebo plát (povrch) samotný.
Pravideľná kontrola trysky.
Kontrola trysky je jedným z hlavných bodov, ktoré by užívateľ tlačiarne mal kontrolovať. Väčšina tlačiarní ako základ pre čo najlepšiu tlač používa mosadzné trysky, ktoré sú pomerne makké, a časom sa ich menovitý otvor zváčší a v takom prípade už nebude možná pravidelná extrúzia filamentu a výtlačky budú mať zlé vlastnosti či už výzorové, tak aj mechanické. Tu treba dbať na to aké materiály tlačíme. Ak tlačíme filamenty, kde základný materiál napr. PETG môže obsahovať dalšie tzv. plnivá ako sú napríklad drvené uhlíkové vlákna. V takomto prípade treba používať tvrdenú oceľovú trysku, práve pre to, že daný materiál má veľmi vysoké abrazívne účinky na trysku. Pri tlači PLA prípadne PETG bez plnív (teda by nemala obsahovať žiadne trblietky, prípadne špeciálne plnivá) by sa mala tryska meniť približne v intervale 4-5 mesiacov podľa toho ako moc daný užívateľ tlačí.
Údržba tlačiarne je dôležitejšia ako si myslíš.
Prečo práve tento bod spomíname? Je to jednoduché. Pri tlači všeobecne cirkuluje okolo tlačiarne veľmi veľa vzduchu, ktorý so sebou nesie prach a ten sa bežne zachytáva skoro všade a o to viac na mastných častiach. Teda ako hlavný tip od nás znie, udržiavať tlačiareň čistú (hlavne pojazdové časti), občas prefúknuť elektroniku, aby sa na nej nenaakumulovalo veľa prachu, čo by v konečnom dôsledku mohlo viesť k jej prehriatiu a poškodeniu.
Taktiež v prípade, že tvoja tlačiareň používa oceľové tyče, trapézové skrutky prípadne iné druhy vedenia na posuv, nezabudni ich mazať – to vie častokrát spraviť tlačiareň aj tichšou. (Pozor na použitie správneho druhu maziva!). Tu sa bavíme hlavne o pojazdových častiach ako používa napríklad Prúša na svojích tlačiarňach a to ocelové tyče, po ktorých sa pohybujú lineárne ložiská. Tie treba občas aj namazať. Tlačiarne ako je Ender3 a iné, ktoré používajú tzv. openbuilds systém na posun (to znamená kolieska s úkosmi sa pohybujú v drážke hliníkového profilu) mazať netreba. Avšak čo treba mazať aj pri týchto tlačiarňach sú trapézové skrutky.
Myslíš si, že toto ti stačí k tomu, aby tvoje výtlačky nielenže vyzerali dobre ale aj boli kvalitné? V najbližšom článku ti vysvetlíme, aké dôležité je zvoliť ideálnu výšku vrstvy na tlač. Bude toho ešte veľa čo vám chceme priblížiť!! Tak sa máte na čo tešiť.
Článok spracoval Ondrej